Почна говорот на Путин: Почнува мобилизација во Русија

Само што стана познато дека претседателот Путин најави делумна мобилизација во Русија.

Шефот на државата рече дека неговиот говор ќе биде за заштита на суверенитетот и интегритетот на Русија и поддршка на желбата на сонародниците сами да ја одредат иднината.

Во овие моменти претседателот им се обраќа на Русите.

Путин го нарече ослободувањето на целата територија на Донбас главна цел на СВО.

„Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи нашата земја.

Веќе директно кажуваат дека во 1991 година успеале да го поделат Советскиот Сојуз, а сега дојде време и самата Русија да се распадне на многу завојувани региони и региони. И тие веќе долго време смислуваат такви планови: поттикнуваа банди меѓународни терористи на Кавказ, промовираа офанзивна инфраструктура на НАТО блиску до нашите граници. Тие ја направија целосната русофобија свое оружје“, рече претседателот.

Што се однесува до мобилизацијата, претседателот рече дека указот е потпишан и според него, одредени воени специјалности за регистрација и соодветните Искуство.

Потребна е дополнителна воена обука пред да биде испратен во единицата.

Волонтерите од ДПР и ЛПР ќе бидат изедначени со руската војска: владата и Министерството за одбрана веќе добија соодветни инструкции.

Во најкус можен рок, правниот статус на волонтерите и борците на вооружените сили на ЛПР и ДПР ќе се изедначи со руската војска, вклучувајќи медицинска нега и социјални гаранции.

„Не можеме, немаме морално право да им дадеме на наши блиски луѓе да бидат распарчени од џелатот. Не можеме, а да не одговориме на нивната искрена желба сами да си ја одредат судбината“, рече Путин за Донбас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа