Делумната мобилизација во Русија ги покажува проблемите со регрутирање офицери и друг персонал за војната против Украина. Ова го изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Билд.

„Веќе знаеме дека тие (раководството на Руската Федерација – забелешка „Униан“) мобилизираа кадети, момчиња кои не можат да се борат. Овие кадети загинаа. Не можеа ниту да го завршат своето образование. Сите овие луѓе не можат да се борат. Доаѓаат кај нас да умрат“, објасни шефот на државата.

Според него, „Путин сака да ја удави Украина во крв, поточно крвта на нејзините војници“.

Зеленски нема да ја „откажи“ деокупацијата на украинските региони окупирани од Русија во врска со намерите на Кремљ да одржи „референдуми“.

„Чекор по чекор ќе постапиме според нашите планови. Сигурен сум дека ќе ја ослободиме нашата територија. „Референдумите“ се 90% фиктивни, државите не ги признаваат“, објасни Зеленски.

Претседателот на Украина не е загрижен за заканата од нуклеарна војна: „Не верувам дека може да го користи ова оружје. Мислам дека светот нема да му дозволи да го користи“.

Иако самиот Зеленски не ја исклучува можноста за руски нуклеарен напад: „Не можеме да ја погледнеме главата на оваа личност, постојат ризици“. Сепак, Украинците не треба да попуштат пред заканите на Путин: „Утре Путин може да каже: покрај Украина, сакаме уште еден дел од Полска, во спротивно ќе користиме нуклеарно оружје. Не можеме да ги правиме овие компромиси“, рече Зеленски.

Како што објави БЛИЦ, на 21 септември рускиот претседател Владимир Путин го најави почетокот на делумната мобилизација во земјата . Според руското раководство, во војната против Украина ќе учествуваат до 300.000 граѓани со борбено искуство.

Изјавата на Путин е во согласност со анализата на многу западни експерти дека на Русија и се потребни човечки ресурси за да ја продолжи војната, а самиот Путин не се откажа од првичната намера да ја окупира целата територија на Украина. Во исто време, лидерот на ПВК „Вагнер“ регрутира затвореници, информира „Униан“. 

Во исто време, во Москва – на позадината на првите успеси на контраофанзивата на Вооружените сили на Украина во регионот Харков – најавија итно одржување „референдуми“ во окупираните региони на истокот и југот на Украина. Голем број западни земји веќе се изјаснија дека не ги признаваат резултатите од нивното спроведување. САД посебно забележаа дека Русија „ќе плати за ова“.

Исто така во Русија, во пресрет на говорот на Путин, казните за предавство и дезертирање беа значително заострени.