ЕУ СЕ ПОДГОТВУВА ДА ОДГОВОРИ НА ПУТИН: Веста за делумна мобилизација ги потресе – итно соопштија: „Сите сме во опасност!

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе одржат итен состанок во врска со одлуката за делумна мобилизација на руската армија.
Итна средба на министрите на ЕУ поради Русија

Министрите за надворешни работи на Европската унија ќе одржат итен состанок во Њујорк подоцна во среда, соопштија дипломати, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација на Русите да се борат во Украина . Министрите средбата ќе ја одржат во Њујорк, каде што престојуваат на годишниот собир на светските лидери во Обединетите нации.

Претходно шефот на европската дипломатија Жозеп Борел оцени дека „мирот во светот е загрозен од одлуките на рускиот претседател Владимир Путин за мобилизација на резервисти и заканите за употреба на нуклеарно оружје“. „Најавите на Путин за фиктивни референдуми , делумна мобилизација и нуклеарна уцена претставуваат сериозна ескалација. Заканувањето со нуклеарно оружје е неприфатливо и претставува реална опасност за сите. Светскиот мир е во опасност “, напиша Борељ на Твитер, додавајќи дека меѓународната заедница треба да се обедини . и спречување на такви дејствија.

Редакцијата на МОНДО ги пренесува информациите за конфликтот во Украина во согласност со должната новинарска грижа, користејќи извори кои се потпираат на долгорочен кредибилитет кога станува збор за вистинитоста на информациите што ги објавуваат. Свесни сме за фактот дека информациите за војната често се мешаат со пропаганда, особено кога станува збор за помалку релевантни извори. Затоа ве покануваме, наши читатели, да ни го привлечете вниманието доколку забележите неточни информации, за да можеме да ги исправиме ненамерните грешки. Пишете ни на redaksija@mondo.rs.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа