ГЕРМАНИЈА едвај реагираше на МОБИЛИЗАЦИЈАТА НА ПУТИН: „ТОА Е ПОГРЕШЕН ЧЕКОР! Пукна вицеканцеларката – Ќе одговориме!

15,672

Пристигнуваат првите реакции за одлуката на Путин делумно да ги мобилизира граѓаните на Русија.

Реакцијата на Германија на мобилизацијата на Путин

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек делумната мобилизација во Руската Федерација ја нарече „натамошна ескалација“, „лош и погрешен чекор“. Ова го изјави во средата во Берлин.

„Ќе го оцениме овој потег на Русија и ќе разговараме како да одговориме на ова “, рече тој, без да даде детали.

Да потсетиме, германскиот функционер реагираше на одлуката на Владимир Путин да прогласи делумна мобилизација која ќе започне денеска, тој исто така додаде дека Русија ќе го поддржи референдумот во четири региони на Украина. Додека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу најави дека Русија веднаш ќе почне да мобилизира 300.000 резервисти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа