Човекот на Путин им се закани на Германија и Британија со НУКЛЕАРЕН НАПАД: „Покрај замрзнување, ќе се соочат и со уништување“

Американскиот претседател Џо Бајден го повика рускиот Владимир Путин да не користи тактичко нуклеарно или хемиско оружје за да ја врати изгубената територија во Украина.

-Немој. Немој. Немој. Тоа би ја променило војната како ништо досега, како ништо од Втората светска војна – одговори Бајден на прашањето на Си-Би-Ес што би му рекол на Путин доколку размислува да употреби такво оружје.

 

Повикот на Бајден до Путин беше тема на руската телевизија во емисијата водена од пропагандистот на Путин Владимир Соловјов . Колумнистката и аналитичарката на „Дејли биста“, Џулија Дејвис, ја објави и коментираше снимката од емисијата, објави Индекс.хр .

„Во меѓувреме, нуклеарни закани за Германија и Велика Британија, предупредување до НАТО да не влегува во Украина. во униформа на војниците на НАТО во Украина“, напиша таа.

Закана за Британија и Германија

На видеото е прикажан говорот на Андреј Гуруљов, член на Одборот за одбрана на рускиот парламент и пратеник во руската Дума, во кој тој отворено се заканува со нуклеарен напад. Тој прво се повика на зборовите на Бајден.

– Дали тој вели дека можеме да користиме нуклеарно оружје во Украина ? Да, би можеле да користиме нуклеарно оружје, но секако не во Украина. Треба уште да живееме таму – рече тој.

Андреј ГуруљовФОТО: НЕ Е ДОСТАВЕНО / PROFIMEDIA
Андреј Гуруљов

Потоа и се закани на Германија.

– Среќен, нахранет „германски хамбургер“, чија задна страна веќе почнува да мрзне пред претстојната зима. Тој треба да разбере дека ако користиме нуклеарно оружје, главниот центар за одлучување е Берлин – рече тој, додавајќи дека, освен со замрзнување, ќе се соочат и со уништување.

Потоа, зборувајќи за НАТО, тој рече дека Русија е способна за три минути да го претвори британскиот остров во пустина, објави Index.hr . Во мај, рускиот водител Дмитриј Кисељов, поддржувач на Путин, ја предупреди Велика Британија дека Кремљ има моќ да ја погоди со нуклеарна ракета што „ќе ја потопи еднаш засекогаш“ .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа