СТРАШНА РУСКА ОВАНЗИВА! Пристигна потврда од Украинците – 33 места беа под оган

Во понеделникот руските сили извршија 81 напад врз објекти на територијата на Украина, соопшти утрово Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Во нападите, инфраструктурата беше оштетена во повеќе од 33 населени места , пренесува Интерфакс Украина.

Се наведува дека е оштетена инфраструктурата, меѓу другото, во С Лавгород, Краматорск, Бахмут, Мајорск, Соледар, Новопол, Запорожје, Николаев и Белогорск.

Руските сили извршија гранатирање во правец на Северск, Краматорск и Бахмут , додава украинскиот Генералштаб.

Гранатирана област Никопол

Руските сили синоќа истрелаа повеќе од 100 гранати врз областа Никопол , изјави шефот на регионалната управа на Днепропетровск, Валентин Резниченко.

Според прелиминарните податоци нема повредени, јавува Униан.

Во тек е утврдување на обемот на уништувањето.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа