СТРАШНА РУСКА ОВАНЗИВА! Пристигна потврда од Украинците – 33 места беа под оган

11,308
Во понеделникот руските сили извршија 81 напад врз објекти на територијата на Украина, соопшти утрово Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Во нападите, инфраструктурата беше оштетена во повеќе од 33 населени места , пренесува Интерфакс Украина.

Се наведува дека е оштетена инфраструктурата, меѓу другото, во С Лавгород, Краматорск, Бахмут, Мајорск, Соледар, Новопол, Запорожје, Николаев и Белогорск.

Руските сили извршија гранатирање во правец на Северск, Краматорск и Бахмут , додава украинскиот Генералштаб.

Гранатирана област Никопол

Руските сили синоќа истрелаа повеќе од 100 гранати врз областа Никопол , изјави шефот на регионалната управа на Днепропетровск, Валентин Резниченко.

Според прелиминарните податоци нема повредени, јавува Униан.

Во тек е утврдување на обемот на уништувањето.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog