ПУТИН Е ШОКИРАН ОД СМРТТА НА ПОЗНАТ РУС, ВЕДНАШ СЕ ОБЈАВИ: „Беше патриот, им помагаше на луѓето“

Рускиот претседател се огласи на официјалната веб-страница на претседателот на Русија во врска со трагичната смрт на актерот Сергеј Пускепалис.

Телефон на Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до семејството и пријателите на актерот Сергеј Пускепалис , кој загина во несреќа во Јарославската област на 20 септември, како и до вработените во Рускиот државен академски драмски театар Фјодор Волков, каде Уметнички директор беше Пускепалис.

Шефот на државата го опиша актерот како „бесконечно талентирана, ентузијастичка личност“ и оригинална креативна личност. „И во животот и во својата работа Сергеј Пускепалис остана верен на високите морални и духовни вредности, идеалите на патриотизмот и правдата, се однесуваше како што му налага срцето, им помагаше на луѓето, ги поддржуваше нашите сонародници во тешки времиња “, рече Путин.

Пускепалис управувал транзитно комбе Форд кое се судрило со камион, објавија некои медиуми на Телеграм. Покрај актерот загинал и возачот на Фордот, повреден е возачот на камионот. РЕН ТВ соопшти дека комбето Пускепалис превезувало помош за учесниците во специјалната операција во Украина. Актерот имаше 56 години. Роден е во Курск во 1966 година, дипломирал на театарската школа Саратов и играл во локалниот театар. Подоцна дипломирал на катедрата за режија на Рускиот институт за театарска уметност во Москва. После тоа, тој работеше како главен режисер во Драмскиот театар Магнитогорск именуван по А.С. Пушкин, тој беше директор на Московското театарско студио под раководство на Олег Табаков. судбина”, телевизиска серија “

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа