КРАЛСКИ СОЛЗИ ЗА САКАНАТА МАЈКА Ожалостен Чарлс, скршен Ендрју, тага на лицето на Хари: Ова се НАЈТАЖНИТЕ СЦЕНИ од погребот на кралицата Елизабета (ФОТО)

Расплаканиот крал Чарлс III и неговото ужалено семејство го опколија ковчегот на кралицата на нејзиниот државен погреб во Вестминстерската опатија во трогателно и големо збогување со починатиот монарх.

Кралот Чарлс

Кралицата го направи своето последно и најтажно патување од Вестминстерската сала до црквата каде што се омажи и круниса додека Британија тагуваше за својот монарх со најдолг стаж, а кралското семејство се збогуваше со својата сакана мајка, баба и прабаба.

 

Нејзиниот ковчег бил поставен во близина на олтарот со круна, топче и жезол на врвот опкружени со цвеќиња избрани од кралот од градините што таа ги сакала. Посветата на Чарлс на врвот на ковчегот гласеше: „Во љубовна и посветена меморија. Чарлс“.

Кралот Чарлс III се појавил со солзи за време на богослужбата, додека неговата сестра, принцезата Ана го гледала со загриженост и грижа пред да го сврти погледот кон ковчегот и круната на нејзината мајка. Принцот Ендру изгледаше трогнат и се спротивстави на солзите додека семејството маршираше зад ковчегот на кралицата низ Парламентарниот плоштад.

Принцот Вилијам, кој маршираше зад ковчегот со својот брат Хари, беше во првиот ред до принцот Џорџ, кој го читаше редот за служба за време на проповедта на надбискупот од Кентербери пред да пее химни, додека принцезата Шарлот беше видена како шепоти на нејзината мајка, која беше со Вилијам реши да ги донесе за да се збогуваат со нивната прабаба.

Кралот изгледаше многу емотивно за време на интонирањето на националната химна во Вестминстерската опатија. Чарлс молчеше за време на песната, додека неговите браќа и сестри и членовите на кралското семејство пееја заедно. Држејќи го својот церемонијален меч, Чарлс изгледаше целосно скршен.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа