Русија сака што поскоро да стави крај на конфликтот во Украина. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за PBS.

Запрашан кога го гледа крајот на конфликтот, турскиот лидер посочи дека „односот на Русија ќе биде многу, многу важен овде“.

Тој изјави дека се сретнал со неговиот руски колега Владимир Путин во Узбекистан и дека двајцата имале опсежна дискусија.

Според Ердоган  , рускиот лидер му покажал „дека е подготвен да стави крај на ова што е можно поскоро“ .

„Начинот на кој се одвиваат работите во моментов е доста проблематичен“, истакна турскиот претседател.

„ Мислам дека ќе биде направен значаен чекор напред . Сè што сакаме да видиме е мирен крај на оваа борба“, заклучи тој.

Претседателите на Русија и Турција минатиот петок разговараа на маргините на Шангајската организација за соработка во Самарканд, Узбекистан.

По средбата, Путин објави дека  Ердоган не предложил организирање преговори со украинскиот лидер Володимир Зеленски .

Турскиот претседател даде сериозен придонес во напорите за нормализирање на ситуацијата, вклучително и чекори за решавање на кризата со храна, нагласи Путин.

„ Русија и Украина се договорија да разменат 200 затвореници во една од најголемите размени за време на седуммесечната војна “, објави и Ердоган.

Според него, Турција се обидува да одржи неутралност во конфликтот со снабдување на Киев со борбени беспилотни летала и воздржување од западните санкции против Москва. На постојано прашање дали Путин треба да биде одговорен за инвазијата на Украина, Ердоган рече дека нема смисла да се зазема страна. „ Ние нема да заштитиме ниту еден лидер . Наместо тоа, мора да бараме решение што ќе ги задоволи сите вклучени страни“, додаде тој.