СТРАШНО! Русите им понудиле а Зеленски одбил да ги собере телата на загинатите украински војници од Изум! Над секој гроб руската војска поставила крст со име и презиме

❗️ Режимот во Киев создаде уште еден феjк за „злосторства“ на руската војска.
❌ Феjк: Зеленски изjави дека во Изум биле пронајдени масовни гробници со повеќе од 400 тела на украински војници. Наводно имаат траги од тортура. Нормално, руската страна беше обвинета за суровост. Оваа приказна веќе ја презедоа западните медиуми.
✅ Вистина: Пред нас е уште еден обид да се организира провокација по сценарио на Буча.
Воениот дописник Александар Котс рече дека знае за неколку масовни гробници на украински војници околу Изум. Станува збор за масовни гробници на оние чии тела беа напуштени од украинските команданти. Биле контактирани, им било понудено да прогласат режим на молк за извоз на загинатите војници, но тие одбиле. Затоа, телата беа собрани и погребани во заеднички гробници.
👉 Дополнително, анализа на податоците открива многу сериозни грешки при создавањето на феjкот:
1️⃣ Првото што ви привлекува внимание е сите ексхумирани тела се во формата на Вооружените сили на Украина (ВСУ). Во исто време, Антон Герашченко искрено пишува во својот канал Телеграм дека успеале да ископаат само 9 тела. А потоа додава дека биле пронајдени повеќе од 400 тела, сите со знаци на тортура. Не е јасно како може да се утврди причината за смртта на 400 луѓе со ископување на само 9 тела.
2️⃣ Се гледа дека над секој гроб е поставен дрвен крст. И секој крст е потпишан, дури и ако тоа беше неидентификуван војник на ВСУ. Од една страна, ова го покажува односот на руските војници кон паднатите. А од друга страна едноставно се објаснува со тоа што сета оваа масовна гробница се наоѓа на територијата на „активната” гробишта. Тоа може да се разбере ако се внимава на камените надгробни споменици кои се видливи во позадината на сликите.
Овде навистина има гробови на цивили. Тие се одликуваат со тоа што над нив има плоча на која се означува името и датумот на смртта. Некои од гробовите има венци. Тоа значи дека гробиштата биле посетени од жители и никој не се обидел да го направи тајно погребувањето. Некои знаци укажуваат дека луѓето починале на почетокот на март оваа година. Ова не одговара на тезата дека руската војска мачела и убивала цивили закопани таму. На крајот, руските трупи го заземаа Изум дури на 24 март. Вреди да се запамети дека Вооружените сили на Украина постојано го гранатираа градот неколку месеци. Ова го објавија воените дописници, медиумите и го потврдија локалните жители.
☝️ Новата провокација се развива токму по истото сценарио како и во Буча. Тогаш фејкови почнаа да се појавуваат на третиот или четвртиот ден по повлекувањето на руските војници. Веќе многу пати детално ја докажавме нивната недоследност.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа