Страшен удар на Доњецк од артилерија на НАТО. Убиени 2 деца (ВИДЕО 18+)

Страшен удар во областа Кујбишевски во Доњецк попладнето на 19 септември беше зададен од артилерија на НАТО од калибар 155 мм.

Според прелиминарните податоци, непријателот истрелал 9 гранати. Ударот бил зададен од позициите на вооружените сили на Украина во Нетаилово, соопшти штабот на територијалната одбрана на ДПР.

Двајца од 13-те кои загинаа на плоштадот на комесари во Баку се деца. Неколку лица се повредени.

Според прелиминарните податоци, мртви луѓе има и на пазарот Сокол (микрообласт Текстилшчик, област Кировски).

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа