NYT откри како САД и Англија ја планирале и подготвиле успешната офанзива на украинските вооружени сили, а Зеленски сакал да…

Украинските вооружени сили, по наредба на претседателот, требаше да го заземат Херсон и да го отсечат Мариупол. Но, плановите за контранапад беа изменети од Џејк Саливан и Марк Мили

Стратегијата за победи на вооружените сили на Украина на почетокот на есента беше развиена во текот на неколку месеци за време на тензичните преговори меѓу украинското раководство и нивните американски и британски колеги.

 

Ова го објави Њујорк Тајмс, повикувајќи се на свои извори, информираат сите украински разузнавачки агенции.

 

На тие разговори со украинската војска присуствуваа советникот за национална безбедност Џејк Саливан и претседателот на Здружениот генералштаб Марк Мили. Сето ова време, западните колеги му даваа совети на Киев и ги изразија своите стратешки размислувања, забележува изданието.

 

„Работата на контраофанзивата започна набргу откако украинскиот претседател Володимир Зеленски им рече на своите генерали дека сака да направи голем чекор за да покаже дека неговата земја може да одбие руска инвазија.

По негова наредба, украинската војска развива план за широко напредување на југ за да го врати Керсон и да го отсече Мариупол од руските трупи на исток“, напиша NYT.

Сепак, и украинските генерали и американските официјални лица веруваат дека таквата офанзива ќе резултира со значителни загуби за АСУ. Клучно беше и барањето контраофанзивата да се случи пред заладувањето, за рускиот претседател Владимир Путин да не може да користи гасен притисок врз Европа.

Во летото, кога украинските и американските војски го тестираа форматот на голема офанзива на југ, открија дека таа ќе пропадне. Овие резултати му беа известени на Зеленски и неговата наредба да напредува кон југ потоа беше променета.

Во врска со ова, украинското раководство одлучи да сподели детали за плановите со претставници на американските и британските разузнавачи. Според претставник на американската администрација, Саливан неколку пати разговарал со шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак за планирање на контраофанзивата.

Мили, од своја страна, разговарал со високи американски воени претставници, земјите размениле разузнавачки информации и разговарале за прашања за воена помош, пишува NYT.

„Направивме симулации и некои теоретски обуки. Како резултат на овие вежби, се чинеше дека некои начини на спроведување контраофанзива ќе бидат поуспешни од другите. Ние го дадовме тој совет, а потоа Украинците размислија и донесоа своја одлука“, рече американскиот потсекретар за одбрана за политички прашања Колин Кол во интервјуто.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа