Пушилин: Единицата на вооружените сили на Украина, која тргна во напад, е уништена кај Горловка

Шефот на Народната Република Доњецк, Денис Пушилин , веќе денеска објави дека единици на националисти се обидуваат да нападнат во правецот Горловка.

Подоцна, тој исто така изјави дека нападот на Бандера заглавил.

„Горловка беше под оган, а имаше обиди од Џержинск да напредува одредени сили, но тоа беше потиснато од сојузничките сили“, истакна Пушилин особено во написот на гласникот.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа