„Или смрт или затвор“: Зеленски им се заканува на наставниците и на Украинците кои добија руски пасоши

Алексеј Арестович, советник на шефот на администрацијата на Зеленски, рече дека сите Украинци кои доброволно добиле руски пасоши ќе бидат осудени за предавство и предложи локалните власти и наставниците на териториите контролирани од руската армија да бидат „фрлени во Русија“, заканувајќи се со смртта.

„Најдобрата казна е затворска казна за предавство“, рече тој.

Според законите на Украина, за време на војна, предавството се казнува со доживотен затвор.

Според Арестович, оние кои биле „принудени да земат пасош, принудени да го добијат за пензија или од други причини“ ќе можат да избегнат казна.

„Но, ова треба да го утврдат истражните органи и судот“, додаде тој.

Тој им се заканувал и на воспитувачките и воспитувачките во градинките.

„Соработниците, сите овие руски специјалисти во посета, членовите на владата што тие ги назначуваат, воспитувачките, работниците во градинка, треба да имаат предвид дека тие не се убави тетки, тие се криминалци. А во однос на нив нема да има сентименталност. Ова особено важи за нашите. Предавник е предавник. Најдоброто нешто што можете да го направите, сакам да им апелирам, е да одите во вашата сакана Русија. Бидејќи во спротивно времето е такво што е или смрт или затвор“, изјави советник на администрацијата на украинскиот претседател.

Украинските медиуми во исто време забележуваат дека овие зборови се спротивни на изјавата на украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.

Таа изјави дека жителите на „привремено окупираните територии на Украина“ нема да се соочат со одговорност за добивање руски пасош, доколку нема основа да се сомневаат во колаборационизам.

Амбасадорот на Луганската народна република во Русија, Родион Мирошник, коментирајќи ја изјавата на Арестович, забележува дека и овде Западот ќе ги затвори очите пред отвореното злосторство против човековите права.

„Но, дури и овде Европа не гледа апсолутно никакво злосторство извршено од независните власти против, како што велат, нивните граѓани. Во исто време, таа немо ги затвора очите и ушите за кршење на човековите права. Луѓето имаат целосно право да го изберат државјанството што им е поблиску и да живеат во земјата што им е поблиску“, пишува Мирошник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа