Украинците подготвуваат голема офанзива во областа на нуклеарната централа Запорожје (ВИДЕО)

Вооружените сили на Украина подготвуваат голема офанзива во областа на нуклеарната централа Запорожје, пренесувајќи милитанти, ракетно оружје и артилерија во регионот.

Володимир Рогов, член на Воено-цивилната управа на регионот Запорожје, ја информираше за ова Рускаја Весна .

Според него, украинските милитанти го преместуваат американското оружје – хаубици HIMARS MLRS и M777 во областа на контактната линија.

„Милитантите на Зеленски продолжуваат да се занимаваат со нуклеарен тероризам“, рече Рогов.

Прочитајте и:  Вооружените сили на Украина префрлаат опрема во насока Запорожје (ВИДЕО)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа