Новиот крал на Велика Британија – Чарлс III – постепено почна да се населува во својата улога. Денес, по смртта на неговата сакана мајка, тој се појави во јавноста со неговата сопруга, кралицата Консорт Камила. Монархот заедно со сопругата отпатува во Бакингемската палата, каде што двајцата беа пречекани од обожаватели на монархијата и луѓе кои ја споделуваат својата тага за големата загуба на починатиот монарх, пишува изданието „Marie Claire“. 

Истата вечер тој и се обрати на нацијата со официјално обраќање. 

кажа како многу трогателен: во него тој го почести споменот на својата покојна мајка и, се разбира, ги спомена своите најблиски, а исто така објави дека војводите од Кембриџ ќе бидат принцот и принцезата од Велс. „Знам дека нашиот нов принц и принцеза од Велс ќе продолжат да инспирираат и помагаат, внимавајте на оние на кои им е потребна помош“, рече Чарлс Трети.  

Експертите обрнаа внимание на уште еден важен детал. Во својот говор, Чарлс не можеше да не го спомене својот најмлад син Хари, но неговото спомнување на обожавателите на Сасекс беше прилично двосмислено. 

„Исто така, сакам да ја изразам мојата љубов кон Хари и Меган додека тие продолжуваат да ги градат своите животи во странство“, рече кралот. Неговата изјава се сметаше за голем гест за парот, чиј однос со кралското семејство беше затегнат во последните две години.  

Според многу набљудувачи на монархијата, Чарлс со овој тон ги спомнал Меган и Хари со причина. Сасекси заминаа за Америка во 2020 година, по што редовно даваа двосмислени изјави кои нанесуваа болни удари на угледот на Виндзор. 

Покрај тоа, двојката не престанува да ја нагласува својата сродност со британското кралско семејство, па дури присуствуваше и на платинестиот јубилеј на кралицата. Во својот говор, според извори запознаени со ова прашање, Чарлс сакал да нагласи дека Меган и Хари официјално се повлекле од своите кралски должности и сега живеат во друга земја каде што мора сами да ги градат своите нови животи.