Во понеделник на 12 септември во 13 часот и 11 минути е прогласена воздушна тревога во градот Харков и во регионот. Според локалните медиуми, жителите претходно слушнале експлозија. Информацијата за гранатирањето на градот од страна на Русите ја потврди и шефот на управата на Харков Олег Синегубов, пишува УНИАН.

Тој ги повика жителите на Харков да се грижат за себе и да останат во засолништа. „Окупаторите го нападнаа Харков. Информациите за жртвите се разјаснуваат. Не игнорирајте ја воздушната тревога!“, напиша тој.

Синегубов подоцна додаде дека имало удар на површината на патот во киевскиот регион Харков. За жал, едно лице загина, а еден случаен минувач е повреден.

„Масовно гранатирање на Харков. Погоди во центарот на градот, пристигнувајќи во областите Основјанск и Киев“, објави градоначалникот на градот, Игор Терехов.

„Ситуацијата од вчера вечерта се повторува. Поради гранатирање, беа оневозможени критичните инфраструктурни објекти, поради што во Харков беа прекинати снабдувањето со електрична енергија и вода“, напиша тој во Телеграм.

Според него, енергетските работници, спасувачите и комуналните служби работат на отстранување на последиците од гранатирањето. Беше објавено и дека метрото е исклучено во вториот по големина град во Украина.

Се прецизираат информациите за уништување и повредени. Дописникот на УНИАН јавува дека градот повторно останал без струја, има и прекини во работата на интернет мрежата. Од 13 часот и 50 минути се знае дека четворица се повредени како последица на рускиот напад на градот.

Потсетуваме дека вечерта на 11 септември при воздушен напад се слушнаа експлозии во повеќе региони . Како резултат на руските напади, струјата беше целосно исклучена во регионите Харков и Доњецк, а делумно во областите Запорожје, Дњепропетровск и Суми.

Подоцна се дозна дека е нападната ТЕЦ Харков.