Рускиот пресврт ќе ги шокира Израел и САД: Хамас дојде во Москва за помош

Шефот на политбирото на Хамас, Исмаил Ханија, пристигна во Москва за да одржи политички разговори на високо ниво со руски претставници, вклучувајќи го и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Ова на 11 септември го објави вести порталот Middle East Eye.

Ханија беше придружувана од заменик-шефот на Хамас, Салех Аури и членовите на политичкото биро Муса Абу Марзук и Махер Салах, се наведува во соопштението на палестинското движење.

Портпаролот на Хамас рече дека Москва ги поканила членовите на движењето да ја посетат Русија за да разговараат за билатералните односи и актуелната ситуација на палестинските територии.

Патувањето уследи по посетата на Москва во мај на делегација на Хамас предводена од Абу Марзук во услови на ескалација на тензиите околу џамијата Ал Акса во Ерусалим.

Русија претходно активно учествуваше во процесот на помирување меѓу Хамас и Фатах, водечките партии на палестинската управа, домаќин на двете страни во Москва во март 2020 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа