„ ПОЛСКАТА ЕЛИТА НЕ УЧЕЛА ИСТОРИЈА“ Путин одговори на најавите на Варшава дека се подготвува за војна со Русија

Претставниците на полските власти треба да научат малку историја пред да се обидат да се „подготват за војна“ со Русија, напиша сенаторот Алексеј Пушков на Телеграма.

– Полска се подготвува за војна со Русија? Историјата ништо не ја учи полската елита – рече Пушков.

Полскиот заменик-министер за одбрана Марцин Оцепа во четвртокот изјави дека Варшава и Москва би можеле да се судрат во вооружен конфликт во следните три до десет години . Затоа воениот оддел на оваа источноевропска земја го започна најамбициозното вооружување во историјата на земјата .

Претходно во Варшава објавија дека имаат намера да го доведат вкупниот број на армијата на 400.000 луѓе . Во последно време тие активно набавуваат борбени и транспортни авиони, тенкови, ракетна и топовска артилерија, нападни беспилотни летала, противтенковско и противракетно оружје.

Како што изјави претходно рускиот амбасадор во Полска Сергеј Андреев , Москва нема да ја нападне Варшава и нема причина да ја загрозува нејзината безбедност. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков  истакна дека полските власти заземаат „бесен став на работ на лудило“  во однос на Русија.

БОНУС ВИДЕО: Лансирање руски ракети кон украински воени цели во пристаништето Одеса

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа