Украинската војска собори руски хеликоптер Ка-52 Алигатор со противвоздушен ракетен систем Бук-М1. Ова го соопшти Командата на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина.

 

Ова се случи на 7 септември околу 08:30 часот во регионот Керсон. На снимката се гледа лансирање на проектил, неговиот лет и блесок на небото – удар.

 

Ка-52 Алигатор е руски хеликоптер од новата генерација кој е во служба од 2011 година. Има топ со ласерски наведување, противтенковски ракетен систем и друго оружје. Цената на еден хеликоптер е околу 16 милиони долари.