Наскоро на небото над Украина ќе се појават стотици ирански беспилотни летала, кои веќе се испорачуваат со руски воени транспортни авиони. Беспилотните летала камикази се потребни за поефикасна борба против американското тешко оружје – хаубици и ракетни системи, кои сè уште ги загрозуваат мирните градови Херсон, Запорожје и Белгород.

Руски воени транспортни авиони активно превезуваат десетици борбени дронови од иранско производство, пренесува американското издание „Вашингтон пост“, повикувајќи се на Пентагон. Во Украина пристигнаа три типа вооружени беспилотни летала – Шахид-129, Шахид-191 и Мохаџер-6.

Испораката на беспилотни летала, според Вашингтон пост, го нагласува продлабочувањето на односите меѓу Москва и Техеран. На пример, Русија има меѓу 1.500 и 2.000 извидувачки беспилотни летала, но малку борбени беспилотни летала со кои може да вклучи цели длабоко на непријателска територија. Иранските беспилотни летала се слични на толку публикуваниот Бајрактар ​​што Украинците го користеа за напад на руски тенкови, камиони и артилерија.

Иран има историја на снабдување со борбени дронови на своите сојузнички вооружени групи низ Блискиот Исток. Вклучувајќи ги и јеменските милиции Хути. Иранските беспилотни летала постојано ги подобруваат своите модели, приспособувајќи ги на софистицирани електронски контрамерки и системи за противвоздушна одбрана.

Иранските беспилотни летала можат да се користат на различни начини. Беспилотните летала можат да вршат групни напади кога неколку камикази беспилотни летала работат на иста цел. Најблиската аналогија на операциите со ирански беспилотни летала во Украина се успешните напади врз нафтените постројки во Саудиска Арабија или врз израелските и американските воени бази во Ирак, изјави Мајкл Најтс од Вашингтонскиот институт за политика на Блискиот Исток во интервју за The Washington Post.