РАСПАДУВАЊЕ НА ЕУ ОД ВНАТРЕ: Полска бара од Германија воени репарации – ШОКАНТНА СИМНОСТ

Полска ќе употреби дипломатска нота за да ја покани Германија да преговара за репарации за штетата предизвикана за време на Втората светска војна, изјави премиерот Матеуш Моравјецки.

Претходно полските власти побараа од Германија 6,2 трилиони злоти (околу 1,3 трилиони долари) како репарација за штетата од Втората светска војна.

„Ќе испратиме дипломатска нота до Германија и ќе ја поканиме на преговарачкиот процес. Тоа ќе го постигнеме на сите можни форуми, на сите можни начини“, рече Моравјецки, цитиран од кабинетот на премиерот.

Тој побара Германија да и плати репарации на Полска за конечно помирување меѓу народите на двете земји. „За полско-германското помирување да биде примерно, ни треба компензација, бидејќи без него секогаш ќе има огромно чувство на неправда“, рече Моравјецки.

Во Полска, пред неколку години, се постави прашањето за исплата на репарации на Германија за штетата за време на Втората светска војна. Германската влада постојано изјави дека нема намера да ги исполни барањата на Варшава: во Берлин веруваат дека веќе платиле доста големи репарации и нема причина да се сомневаат во одбивањето на репарациите од страна на Полска во 1953 година.

Колку е трилион долари?

Американците го имаат името трилион за една европска милијарда (единица со девет нули), додека во Европа трилион е името за број кој започнува со еден, а потоа следуваат 12 нули.

По санки квадрилион, квинтилион, сексилион…

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа