АМЕРИКАНСКАТА ФЛОТА ВО ГОЛЕМА ДЕМОНСТРАЦИЈА НА СИЛА НА БАЛТИКОТ: Подготвуваат напад на руски Калининград?! (ВИДЕО)

Акцијата се одржува поради тензиите во регионот предизвикани од војната во Украина

Амфибискиот јуришен брод на американската морнарица „US S Kearsarge“ („US S Kearsarge“) учествува во Балтичкото Море на меѓународни вежби што се одржуваат поради тензиите во тој регион предизвикани од војната во Украина, пренесува АП. Тоа е првиот брод од класата Оса на американската морнарица што учествува на вежби на Балтикот во најмалку последните две децении, наведува американската агенција.

Класата на амфибиски бродови Wasp , меѓу другото, имплицира дека бродот има хелиодром , дека може да носи понапредни авиони, како и дека е способен да ја транспортира речиси целата единица за извидување на морето (MEU) и да ја пренесе на непријателот. територија по воздушен пат.

Покрај некои други бродови на американската морнарица, „Kearsarge“ веќе неколку месеци учествува во вежби со армиите на Шведска и Норвешка , кои официјално се пријавија за влез во НАТО откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа