Руската армија тргна во жестока офанзива! Тие имаа за цел да ја контролираат ОВАА област

Руските сили се обидуваат да создадат поволни услови за продолжување на офанзивата, соопшти Генералштабот на украинската армија.

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да ги насочуваат напорите за воспоставување целосна контрола врз територијата на регионот Доњецк и за задржување на деловите од регионите Харков, Луганск, Доњецк, Запорожје, Керсон и Миколаев. заробиле.

Руските сили се обидуваат да создадат поволни услови за продолжување на офанзивата, а вршат и воздушни и ракетни напади врз воени и цивилни цели во Украина, пренесува Укринформ.

Во правец на Харков, Славјанск и Краматорск, руските сили гранатираа некои населени места, се наведува во извештајот.

Украина

Украина
Фото: Profimedia

Се додава дека во правец на Доњецк руските сили ги концентрираат напорите за изведување офанзивни операции во правец на Бахмут и Авдиевка.

Украинскиот Генералштаб посочува дека обидите на руските трупи да напредуваат во правец на Славјанск, Бахмут и Авдијевка биле неуспешни.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа