ОБЈАВЕНО ВИДЕО ОД НЕУСПЕШНАТА АКЦИЈА НА УКРАИНЦИТЕ: Во пламен шлепот со кој ја минувале реката, руската гарда ги растури (МАП/ВИДЕО)

Разузнавачката служба е одговорна за тоа што украинските саботери не ја зазедоа нуклеарната централа, изјави рускиот генерал

Откривањето и ликвидацијата на украинските саботери, кои се обидоа да ја преземат нуклеарната централа Запорожје пред пристигнувањето на мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), е доказ за успешната работа на руската воена разузнавачка служба, според поранешниот шеф. на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Евгениј Бужински.

– Ова е уште еден успех на нашата воена разузнавачка служба, бидејќи верувам дека тие го очекуваа нивното слетување. Не е толку едноставно да се открие и блокира слетувањето што зафатило одреден стратешки полигон за обука. И, во согласност со тоа, успехот на разузнавачите е очигледен – рече Бужински во емисијата „Прво Канал“.

Според неговото мислење, украинските диверзанти биле подготвени за ваков тип на операција, завршиле специјална обука, можно е да ги подготвиле специјалните воздушни сили САС од Велика Британија. Експертот додаде дека од воена гледна точка, слетувањето и операцијата организирана од Киев е голем неуспех на украинската команда.

Да потсетиме, вооружените сили на Русија утринава околу седум часот по московско време спречија обид за тактичко слетување на украински диверзанти на неколку километри од нуклеарната централа Запорожје. Во диверзантската група имало и до 60 лица.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа