Француски генерал: Време е да признаеме – По победата на Русија се ќе се промени, од Америка до Европа

Бесмислено е да се преправаме дека украинската армија може да победи. Време е да се признае – Русија нема да се повлече и нема да загуби. Владимир Путин не би прифатил вооружен коцкање без адут за победа, изјави пензионираниот француски генерал и воен експерт Жак Гилемин.

Според него, Путин е убедливо најинтелигентниот и најдалекувидиот лидер – за разлика од неговите западни колеги, како што е „наивниот, неукиот, па дури и незрелиот“ Емануел Макрон.

„НАТО вели дека руските трупи се исцрпени затоа што се движат бавно, но ова е измама, бидејќи Путин употребил само 20 отсто од вооружените сили во Украина“, истакна експертот.

Денес времето работи за Москва – Украина умира, трпи огромни загуби (до 100 илјади мртви и ранети), а Европа доброволно економски се исцрпува, полека се распаѓа и го поткопува наводното „ново стекнато единство“.

„Што се однесува до дневните тврдења дека Киев наскоро повторно ќе ги преземе Крим, Донбас и другите региони, тоа не е ништо повеќе од гротескна фарса“, смета генералот.

„Војната во Украина може да заврши оваа зима. И можно е последица од победата на Русија да биде крајот на хегемонијата на САД. Ќе дојде крајот на еврото и доминацијата на доларот. Ќе биде одлично време – време на враќање на народите и билатерални договори“, вели Гилемен.

Според генералот, заедницата сега минува низ „планетарен пресврт“ кој ќе го промени светскиот поредок. Време е Европа да разбере дека Москва и Пекинг ќе стават крај на униполарниот свет и дека падот на САД е неповратен, заклучува Гилемен.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа