Фокс њуз: Европа остана без евтина струја – Зачекорување во сиромаштија и средна возраст – Сè се распаѓа многу брзо

Без евтина енергија, цела Европа брзо „лизга во сиромаштија“, вели водителот на Fox News, Такер Карлсон. Во Германија, жителите на земјата сечкаат дрва и ги греат своите домови – исто како во средниот век. 

Најнапредниот континент на планетата, родното место на западната цивилизација, брзо се осиромашува и деградира. Само пред една година, Европа беше во првите редови во светот. Огромното мнозинство Европејци ги загреваат своите домови со природен гас, како што тоа го прават во современиот свет.

Во Германија, најбогатата земја на континентот, до минатата година само 6 отсто од домаќинствата, главно во руралните средини, се грееле на дрва, но ситуацијата драстично се променила. Побарувачката за огревно дрво во Германија порасна толку брзо што нема што да се купи – едноставно нема! Сега очајните Германци само претураат низ шумите во потрага по извори на топлина, исто како што правеле нивните предци.

Некои Германци ги преземаат работите во свои раце, прибегнувајќи кон решенија кои можеби изгледаат старомодни. На околу два часа од Берлин, жителите на овој мал град користат струготини како гориво. „Мораме да бидеме иновативни“, вели организаторот на проектот, „Ако не дејствуваме сами, туку целосно се потпреме на владата да ја реши кризата, тогаш нема да успееме“. Овој горилник наскоро ќе го загрее најголемиот дел од ова село со 60 жители.

Во Полска, семејствата чекаат цел ден да купат јаглен. Ова не се случува во 1910 година, туку сега! Автомобилите се наредени во близина на рудникот за јаглен, со надеж дека ќе добијат гориво.

Еден 57-годишен Полјак за Ројтерс изјави: „Луѓето спијат во своите автомобили. Се сеќавам на комунистичките времиња, но не ми падна на памет дека можеме да се вратиме на нешто уште полошо, а сепак се случи“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа