Соху: Рускиот „Сармат“ предизвика несоница во Пентагон – Русите ги пречкртаа своите планови

Новото руско оружје имаше „ефект на бомба“ меѓу воените експерти на САД. Ова го изјавија новинарите на кинеското издание Sohu.

Авторите на материјалот прецизираат дека на позадината на напнатата геополитичка ситуација, американското раководство се обидува да направи се за да го задржи статусот на хегемон на светската сцена. Особено, Пентагон почна силно да се фокусира на развојот на системи за нуклеарно одвраќање. Но, новото руско оружје ги запрепасти американските воени инженери.

Новиот стратешки комплекс „Сармат“ остави неверојатен впечаток на американската воена заедница“, истакнаа кинеските новинари.

Во написот „Соху“ се објаснува дека во моментов „Сармат“ е најнапредниот стратегиски борбен комплекс, кој нема аналози во светот. За прв пат овој вид оружје стана познат во 2018 година за време на говорот на рускиот претседател Владимир Путин во Федералното собрание.

Шефот на Руската Федерација нагласи дека ниту еден систем за противвоздушна одбрана не може да ја пресретне новата ракета.

Аналитичарите од Народна Република Кина потсетија дека Путин неодамна објави дека „Сармат“ ќе им се приклучи на вооружените сили на Руската Федерација до крајот на 2022 година. Оваа информација предизвика несоница во Пентагон.

Факт е дека Пентагон очекуваше дека по развојот на високоефикасни системи за воздушна одбрана, САД ќе го задржат статусот на светски хегемон. Сепак, изгледот на „Сарматиецот“ целосно ги промени плановите на Американците.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа