Русите нема да го издржат ова темпо, магацините се празни, нема муниција! Експертите проценуваат кога ќе дојде до КРАХ

Русија ќе ги исцрпи резервите на наведувани ракети, артилериски гранати и оклопни возила до крајот на оваа година доколку продолжи интензитетот на војната, пишува „Инсајдер“.

Тие тврдат дека инвазијата довела до „масовно губење“ на оpужје и воена опрема. Во исто време, состојбата на руската воена авијација ја оневозможува целосната воздушна поддршка..

Поради санкциите на Западот, Русија не е во можност да го продолжи индустриското производство на истиот обем и на тој начин евентуално да ги обнови залихите кои брзо се трошат.

Постои заедничка перцепција меѓу воените аналитичари, како и загрижените граѓани, дека Русија наследила огромна залиха на артилериска опрема од Советскиот Сојуз. И тоа е вистина.

Проблемот е што не беше наменет за долго складирање. Уште во летото 2002 година, за време на втората чеченска војна, руската армија се соочи со недостиг од гранати од 122 мм и 152 мм.

Арсеналот е целосно исцрпен не само од двете чеченски војни и во Грузија, туку и од воената кампања во Украина во 2014 и 2015 година, а веројатно уште повеќе во Сирија.

Во исто време, треба да се има предвид дека стапката на потрошувачка на гранати за време на двете чеченски војни беше неколку пати помала отколку за време на војната во Украина, каде што стапката на потрошувачка достигна 40 до 60 илјади од сите видови гранати дневно.

Руската индустрија едноставно нема потенцијал за сериозно зголемување на производството, меѓу другото и поради релативно ниската продуктивност на трудот.

Во исто време, земајќи ги предвид сите загуби и дефекти, Русија сè уште може да одржува околу 400 борбени авиони од различни типови и околу 360 хеликоптери во близина на украинската граница. Сепак, дури и во овој случај, производствениот капацитет се покажува како непоправливо ограничување.

Ако во деценијата пред општата агресија, Русија годишно произведуваше околу 30-35 борбени авиони и 25-30 нападни хеликоптери и модернизираше околу 130 до 200 единици различни авиони, планираната транзиција кон нова генерација борбени авиони во оваа деценија сугерира логично намалување на бројот во корист на подобар квалитет.

И покрај планираното внесување на најмалку сто милијарди рубли во воената индустрија, и тоа само во 2022 година, Инсајдер наведува дека целокупната логистичка слика повеќе ќе зависи од конкретните потези на различни воени менаџери отколку од самите пари. Едноставно, пишуваат тие, оваа индустрија многу брзо повеќе ќе личи на рачно производство отколку на сериозно индустриско производство.

Извор: Мондо.рс

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа