Перенџиев: Русија ќе удри во Вашингтон доколку НАТО се појави во Украина

Директното учество на САД и НАТО во украинскиот конфликт ќе го смени текот на специјалната операција на руската армија и ќе предизвика почеток на војна од сите размери. Ова го изјави член на експертскиот совет на организацијата „Офицери на Русија“, кандидат за политички науки, воен политиколог Александар Перенџиев , коментирајќи го предупредувањето на американските аналитичари за воведувањето на трупи на НАТО во Украина за Правда.Ру.

Тој истакна дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје во случај на закана за постоењето на државата. Присуството на американската војска на територијата на Украина е токму таков случај, изјави Перенџиев.

„Ударот ќе го погоди не само Киев, туку и Вашингтон. Можеби дури и градови како Лондон, Берлин и Варшава“, рече изворот на Правда.Ру.

Претходно, американските експерти изјавија дека појавата на војската на НАТО на територијата на Украина ќе доведе до нуклеарна војна . Аналитичарите повикаа по секоја цена да се избегне ова сценарио и нагласија дека западните земји продолжуваат да му доставуваат модерно оружје на Киев.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1742498-rossija_jadernyi_udar_vashington_nato_ukraina/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа