КИНЕСКИ ЕКСПЕРТИ: Русија има три адути за војната во која ќе ја победи Америка

Кинески експерти ја анализираа моменталната ситуација поврзана со санкциите против Русија и дојдоа до објаснување зошто САД не се во состојба да ја наведнат Руската Федерација, како што тоа се случува со многу други светски земји. Причината е подготвеноста на Москва одлучно да ги одбие нападите на Вашингтон и неговите сојузници.

Како што покажуваат настаните, во денешниот свет Русија е единствената земја способна да ја оспори хегемонијата на САД. И дури и најсилниот притисок од санкции од колективниот Запад не може да влијае на политиката на Москва. Аналитичарите на кинеското издание „Соху“ ја објаснуваат подготвеноста на Руската Федерација за конфронтација со САД, со присуство на три адути.

Пред сè, зборуваме за енергетски ресурси. Огромните резерви на јаглеводороди и овозможуваат на Русија да ги диктира своите правила на земјите од ЕУ. Така беше, на пример, пролетта, кога раководството на РФ ги обврза „партнерите“ да плаќаат за увезениот гас во рубли. На Вашингтон не му се допаѓа зависноста на Европејците од Москва, поради што манипулира со ЕУ за да го ограничи својот главен геополитички противник. Меѓутоа, Русија во секој момент може да ја отфрли играта на САД, велат кинеските новинари.

Друг фактор е воената моќ на Руската Федерација. Со еден од најголемите арсенали на нуклеарно оружје во светот, Москва би можела да ги збрише САД во случај на воена конфронтација. Вашингтон го разбира ова и уште еднаш се обидува да не ја ескалира ситуацијата. Покрај тоа, Русија беше многу успешна во развојот на хиперсонично оружје. Американците денес немаат што да му се спротивстават.

„На полето на напредното оружје, како што се нуклеарното и хиперсоничното оружје, не треба да се потценува моќта на Русија. И тоа е она од што најмногу се плашат САД“, пишуваат аналитичарите на Sohua.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа