Невиден шок за Европа: Унгарија ќе побара од Европската унија конечно да стави крај на војната

618

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека земјите од ЕУ треба да престанат да преземаат чекори кои помагаат да ескалира конфликтот во Украина.

„На состанокот на министрите за надворешни работи на Европската унија ќе побарам војната конечно да заврши“, рече Сијарто во видеото објавено на Фејсбук, пренесе агенцијата ТАС С.

Шефот на унгарската дипломатија рече дека сега е неопходно „да се заборават предлозите кои се закануваат со понатамошна ескалација на војната и да и се дозволи на Европа да се фокусира на мирот“.

Сијарто зборуваше и за заканите за глобалната економија кои ги носи конфликтот во Украина и санкциите кон Русија, имено, како што наведе, енергетската криза, одливот на работна сила, недостигот на глобалниот пазар на храна, како и новите бранови. на миграцијата.

Кој всушност ја поттикнува војната?

„Треба да ги оставиме настрана предлозите кои водат кон ескалација на војната и конечно да се фокусираме на создавање мир во светот“, рече Сијарто.

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре во Прага ќе одржат неформален состанок на кој ќе разговараат за ситуацијата во Украина и за обезбедување натамошна помош за владата во Киев.

Тие, исто така, се очекува да го разгледаат предлогот на балтичките земји да престанат да издаваат шенген визи за руските граѓани, соопшти ТАС С.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа