Украински војник му ја посочил на Зеленски вистинската ситуација на фронтот: „Наскоро ќе исчезнеме“

Вистинските настани на фронтот и официјалната агенда за достигнувањата на украинската армија се суштински различни. Ова го изјави војник на вооружените сили на Украина, Владимир Регеша.

Во своето обраќање до украинскиот претседател Володимир Зеленски и советникот на шефот на претседателскиот кабинет Алексиј Арестович рече дека Киев во медиумите известува за победи, уништени руски тенкови и артилерија, пренесува Русвесна.

Меѓутоа, реално ситуацијата е многу тешка, линијата на фронтот е преполна со тела на загинати војници, а неуките седат во рововите. Во исто време, Регеша појасни дека неговата единица нема да може долго да издржи во областа што ја контролира.

„Наскоро ќе исчезнеме“, вели војникот во очај.

Сите победи на вооружените сили на Украина постојат само на хартија и на социјалните мрежи, пишува војникот. Тој изрази мислење дека за месец или два руската армија ќе ги уништи остатоците од неговите единици.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа