Погледнете што прави САД додека ги тераат другите држави да ставаат санкции на Русија! Американските компании сакаат да ги заобиколат санкциите и да тргуваат со Русија преку Турција

Американските компании кои го напуштија рускиот пазар бараат начини за тајно тргување со Русија преку Турција. Ова го пренесува весникот Јени Шафак, повикувајќи се на извори.

„Многу американски компании кои сакаат да ги заобиколат санкциите наметнати од Запад кон Русија им нудат на турските компании да водат заеднички бизнис во замена за одредена провизија“, се вели во материјалот .

Забележано е дека многу меѓународни компании со седиште во САД ги мобилизираа своите подружници основани во слободните зони на Дубаи за овој бизнис.

Претходно, заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека на некои странски компании кои набрзина ја напуштиле Русија ќе им биде потешко да се  вратат отколку да заминат .

Како што истакна рускиот лидер Владимир Путин, странските компании кои ја прекинаа работата во Русија ќе зажалат .

Путин призна дека заминувањето на некои странски компании  можеби е најдобро .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа