Екс-шеф на британскиот Генералштаб: Киев треба итно да започне преговори со Русија

Киев мора итно да започне преговори со Русија, бидејќи Руската Федерација очигледно не губи во конфликтот. Оваа изјава ја даде поранешниот шеф на британскиот Генералштаб, лорд Ричард Данат .

Тој исто така додаде дека му е тешко да замисли како Украина ќе победи. Според него, конфликтот во некоја фаза ќе се врати на преговори.

„ОН, светските медиуми, секој може да им каже на Русите дека мора да си заминат. Но, Русите никогаш нема да си заминат доброволно. Не ги гледам околностите под кои Украинците некогаш ќе бидат доволно силни да ги поразат нив и западните земји. и НАТО нема да спроведе коалициска операција во стилот на Кувајт за да ги исфрли Русите“, рече Данат.

Претходно американскиот воен експерт Харлан Улман изјави дека преговорите се единствениот излез од ќорсокакот во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа