ЛАВРОВ ИЗЈАВИ: РУСИЈА ЌЕ ГО РЕШИ ПРОБЛЕМОТ СО КОСОВО! ГО ИМАМЕ РЕШЕНИЕТО

Решението за Косово врз основа на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска изјави дека имајќи го предвид неодамнешното влошување на ситуацијата на Косово и Метохија, неопходно е да се најде решение засновано на строго почитување на нормите на меѓународното право, врз основа на Резолуцијата 1244 од Советот за безбедност на ОН, со целосно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет и легитимните права и интереси на Србија.

Лавров ова го изјави на средбата со српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин во Москва, со кого разговараше за прашања од билатералната и регионалната соработка , објавено е на веб-страницата на Министерството за надворешни работи на Русија.

Лавров пред средбата со Вулин истакна дека ставот на Русија во однос на Косово не е променет, додавајќи дека тоа неколку пати го потврдил и рускиот претседател Владимир Путин.

– Се залагаме Белград и Приштина да постигнат одржливо, заемно прифатливо решение врз основа на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации – рече Лавров.

Тој додаде дека решението несомнено мора да биде пред се во согласност со меѓународното право и мора да биде одобрено од Советот за безбедност на ОН.

– Ќе прифатиме само таков исход што им одговара на Србите. Ќе им пружиме сеопфатна поддршка на нашите српски пријатели за постигнување на тој резултат – рече Лавров, а се наведува на веб-страницата на Министерството за надворешни работи на Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа