Голема војска се собира на Исток | Дали е ова почеток на заедничкото востание на Кси и Путин?

Лидерот на Кремљ се пофали дека руската воена технологија со „децении е понапред“ од своите конкуренти.

Русија и Кина неделава започнуваат серија воени вежби, што е знак за продлабочување на врските на Москва со Пекинг, пишува Фајненшл тајмс. Овие вежби се подеднакво јасен показател дека Кремљ сака да испрати порака до светот дека за нив тоа е работа како и обично, и покрај зголемените трошоци за војната во Украина.

Воените игри во Восток, кои започнуваат во четврток, се одржуваат на секои четири години на далечниот исток на Русија. Пред четири години, 300.000 руски војници учествувале во воените игри и ги покажале своите воинствени вештини рамо до рамо со своите колеги од Кина и Монголија.

Западните официјални лица и одбранбените аналитичари се согласуваат дека вежбите најдобро го илустрираат „пријателството без граници“ што претседателите Владимир Путин и Си Џинпинг си го ветиле еден на друг непосредно пред избувнувањето на војната во Украина. Воените игри, исто така, ја истакнуваат способноста на Кремљ да одржува врски со другите незападни сојузници, вклучително и Белорусија и Индија, кои ќе се приклучат на вежбите, додава Financial Times.

Источни игри

Пекинг нагласи дека учеството на Кина во вежбите Восток „не е поврзано со актуелната меѓународна и регионална ситуација“. Треба да се напомене дека последните заеднички воени игри меѓу Русија и Кина се одржале и минатата година во Кина. Вашингтон, пак, изјави дека не гледа посебно значење во последните вежби. Но, некои високи функционери имаат сомнеж.

„Фактот што Восток на руски значи „исток“ ви кажува сè што треба да знаете“, изјави за Financial Times неименуван советник за одбрана на една западна сила. Тој, исто така, укажа на поддршката на Москва за Пекинг кога претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси го посети Тајван, кој Кина го смета за одметничка провинција. Владимир Путин потоа го опиша патувањето на Пелоси на Тајван како „внимателно испланирана провокација“.

„Русија ја загуби пропагандната војна на Запад, но Путин сега му кажува на Истокот дека животот во Русија воопшто не е променет и дека Русија останува силна сила која ќе победи во Украина“, додаде советникот.

Се проценува дека три четвртини од руската војска се борби во Украина, аналитичарите велат дека вежбите не се ништо повеќе од предвидлив јавен спектакл. Иако нивното откажување би испратило погрешен сигнал, додаваат тие, ниту нивното одржување би било од стратешка корист.

„Воените вежби „Восток“ денес немаат смисла. Речиси сите руски борбено способни единици се вклучени во војната во Украина. Ние само се преправаме дека сè уште е во ред“, рече Павел Лужин, независен руски воен аналитичар.

Бен Бери, виш соработник во тинк-тенк Меѓународниот институт за стратешки студии, рече дека Москва „ја прикажува своите артикли во излог на приземјето, додека гори пожар на горните катови на истата зграда“.

Критики во редовите

На отворањето на саемот за оружје во Москва минатата недела, Путин се пофали дека руската војска е „децении понапред“ од своите конкуренти и дека е подготвена да ја сподели својата технологија со своите сојузници.

Сепак, Руслан Пухов, воен аналитичар и член на Јавниот совет на руското Министерство за одбрана, ги критикува вооружените сили дека „немаат доволно високопрецизно оружје и модерна нишанска опрема“ во Украина.

– Токму затоа Украинците често не тепаат во артилериски дуели“, изјави Пухов во неодамнешното интервју, со невообичаено критички тон за човек кој работи за државата.

Иако некои од руското оружје се на исто ниво со водечките западни технологии (како што е системот за воздушна одбрана С-400), недостатокот на западни компоненти го загрози техничкиот капацитет на индустријата и му наштети на извозот на оружје, велат аналитичарите.

„Руската воена индустрија е во длабока криза најмалку шест години и нема да ги преживее сегашните санкции“, заклучува Лужин.

Повеќе од 50.000 руски војници ќе учествуваат на големата воена вежба во источна Русија оваа недела

Вежбата „Восток 2022“ ќе опфати распоредување на 5.000 оружје и воена опрема, 140 авиони, 60 воени бродови и други пловни објекти, објави во понеделникот Министерството за одбрана во Москва.

Маневрите, кои почнуваат во четврток и завршуваат следната среда, треба да се одржат на воените полигони за обука во источен Сибир, рускиот Далечен Исток и Јапонското Море.

Војниците распоредени во странство, наводно, веќе пристигнале во областа за обука, вклучувајќи ги и оние од Белорусија, Кина и Индија.

Вежбата, која се одржува нешто повеќе од шест месеци по почетокот на руската војна во Украина, има за цел да ја обезбеди воената безбедност на Русија и нејзините сојузници, соопшти Министерството за одбрана (Хина).

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа