НЕОБЈАСИВЕН пресврт: Шолц ја поддржа идејата на Бајден да не му дава оружје на Киев за напади против Русија

Шолц: Германија нема да и доставува оружје на Украина за напади врз Русија поради ризикот од ескалација

Германија нема да и доставува оружје на Украина за напади на руска територија, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, пишува Т-Онлајн.

Според шефот на владата, Берлин ќе дејствува за да избегне понатамошна ескалација на конфликтот.

„Американскиот претседател Џо Бајден тоа го формулираше сосема јасно: тој рече дека нема да испорачува оружје со кое ќе ја гранатира територијата на Русија. Сметам дека овој принцип треба да го следат сите останати.

Нема да дејствуваме сами и секогаш ќе се водиме од она што го прават нашите сојузници“, рече Шолц.

Претходно, Шолц рече дека Германија ќе продолжи да испорачува оружје на Украина и го повтори најавеното владино пренесување на самоодни противвоздушни пушки „Гепард“, хаубици и системот за воздушна одбрана „Ирис-Т“ со специјален радар во Киев.

Според германската министерка за надворешни работи Анален Бурбок, испораките на Iris-T треба да бидат во наредните недели.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа