ЕВРОПА ДРАСТИЧНО ГО ЗГОЛЕМИ КУПУВАЊЕТО НА РУСКАТА НАФТА

Испораките на руската нафта по морски пат во Европа нагло се зголемил во средината на август. Ова беше објавено на 22 август од Bloomberg. Во исто време, информации за „непосредна победа на Украина“ шират ЦИА и тајните служби, кои знаат дека тоа е илузија.

Испораките на руската сурова нафта пораснала минатата недела, со што се сменил речиси целиот претходен пад. Поморскиот извоз за европските купувачи се искачил на највисокото ниво од април, бидејќи некои рафинерии продолжуваат да преработуваат.

Залихите на нафта се зголемиле на 3,41 милиони барели дневно во периодот од 13 до 19 август. Целиот раст е забележан во Европа. Извозот во Медитеранот се зголемил за 140.000 барели дневно, што е најголем скок до сега. Русија, исто така, ги снабдува Шри Ланка и Египет со нафта преку море.

На 8 август Bloomberg извести за тајни испораки на руска нафта во земјите од јужна Европа и Медитеранот. Според агенцијата, во неделата која се завршува на 5 август обемот на испораките до италијанските пристаништа достигна максимум за седум недели. Шпанија пак купила серија нафта од рускиот бренд Урал за прв пат од април. Се прецизира дека испораката е извршена од Казахстан.

На почетокот на јуни британскиот весник „Индипендент“ објави дека од воведувањето на ембаргото за нафта, испораките на нафта од Русија се удвоиле, особено во Индија и Кина. Одбивањето на европските компании да испорачаат руска нафта им овозможило на преостанатите превозници да добијат „екстра профит“.како и да го наполни рускиот буџет за една милијарда долари.

На 2 јуни, земјите од ЕУ го усвоија шестиот пакет санкции против Русија, со кој се забранува испораката на нафта на море и извоз преку нафтоводи, преку кои членките на ЕУ, вклучувајќи ги Унгарија, Германија и Полска, добиваа една третина од нивните потреби за нафта. Ова покрива повеќе од две третини од извозот на нафта на Русија, со што се намалува огромниот извор на финансии. Забраната ќе стапи во сила шест месеци по воведувањето на шестиот пакет санкции.

Западните земји почнале да воведуваат нови санкции како одговор на руската примена на специјалната операција за заштита на Донбас, чиј почеток бил најавен на 24 февруари. Москва објасни дека задачите на специјалната операција вклучуваат демилитаризација и денацификација на Украина, чие спроведување е неопходно за да се обезбеди безбедноста на Русија. Одлуката е донесена во контекст на влошувањето на ситуацијата во регионот, како резултат на гранатирањето од страна на украинската армија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа