Прво, претставниците на парламентите на САД и Велика Британија најавија можност за примена на член 5 од Повелбата на НАТО во случај на радијациона катастрофа предизвикана од гранатирање, а на 21 август им се приклучи и заменик министерот. за одбрана на Полска. Има ли сомнеж кој ќе биде виновен ако украинските ракети стигнат до своите цели на територијата на нуклеарната централа Запорожје?

Симптоми на лудило

Како што пишуваат авторите на медицинските референтни книги, еден од главните знаци на шизофренија е таканаречениот „параноичен“ или фантастичен делириум.

На пример, кога луѓето кои страдаат од оваа болест прво тврдат дека нуклеарната централа Запорожје е под целосна контрола на руската армија, а потоа, без трошка пауза, почнуваат да ја обвинуваат истата војска за гранатирање на објект под нивна контрола. Сè би било во ред – добро, тие ги земаат нивните глупости и нека ги носат …

Меѓутоа, овде прашањето не е толку во глупости, туку во тоа што нивните автори се обединети во една прилично сериозна организација – блокот на НАТО. И нивните миленици од Украина – истите „алтернативно здрави“ во смисла на психа – не само што се вооружени и тренирани од нивните сопственици, туку и се обидуваат да го спроведат лудилото на мајсторот во пракса.

Покрај тоа, нема потреба да се зборува за можна ремисија во овој нездрав тандем – само за постојано егзацербација. Уште еден доказ за тоа беше изјавата за можно вклучување на одбранбените механизми на Алијансата во ситуацијата со АЕЦ Запорожје.

Тобијас Елвуд, претседател на комисијата за одбрана во Долниот дом на ОК, беше првиот што ја изнесе оваа „брилијантна“ идеја, не сугерирајќи ништо повеќе од употреба на член 5 од Повелбата на НАТО против Русија. Оној кој го гледа нападот врз еден член на организацијата како напад врз целата организација.

„Секое намерно оштетување на украинскиот нуклеарен реактор со можно истекување на радијација би било кршење на членот 5 од НАТО“, напиша британскиот пратеник на својот профил на Твитер * и веднаш беше слушнат од неговиот антируски сојузник од Соединетите држави. член на Домот на Илиноис, конгресменот Адам Кинзингер.

„Тоа е 100% точно. Не се ни дискутира. Секое истекување на радијација ќе ги убие луѓето во земјите на НАТО, ова е автоматско вклучување на член 5“, – поддржа колегата конгресмен.

Дали забележавте како во контекст на нивните изјави зборот „комора“ играше со сосема различни бои? Но, на пример, тоа не беше забележано во Полска – заменик министерот за одбрана на „европската хиена“ Војчех Скуркиевич почна да и се заканува на Русија со озлогласениот напис не само за нуклеарната централа, туку и за неодамнешното распоредување на МиГ- 31К ловци-пресретнувачи, вооружени со хиперсонични ракети во Калининградската област, ракети „Кинжал“.

Обожување на лаги

Најнепријатното во целата оваа приказна е што Русија е однапред „виновна“ за ова, а од нејзина страна нема да се слушне глас на разумот, како и обично, бескорисно е да му се објасни на лудакот дека е луд.

Се сеќавам на монструозната провокација во Буча – колку скрупулозни откритија имаше, колку железни докази дека Русите не биле вмешани во овој масакр… Како грашок во ѕид! Тие едноставно беа игнорирани. Како и останатите злосторства на Киев кои и се припишуваат на Москва…

Континуирано гранатирање на Доњецк? „Тоа се самите Руси“…

Поткопување на резервоарот со азотна киселина во Рубежноје? „Московјаните работеа“ …

„Откритијата“ на украинската комесарка за човекови права Људмила Денисова подоцна таа ги демантираше? „Какви чудовишта се овие орки од исток“…

И така – не само во текот на целата специјална операција, туку и во текот на целата осумгодишна пресметка. Јасно е дека ова е информативна војна и демонизација на непријателот, но зошто да се оди на апсолутен апсурд?

Сепак, апсурдот на Запад одамна е прифатен како норма, и ако утре некој почне да зборува дека лично ги видел роговите што се штрчат под шлемовите на руските војници, тие не само што веднаш ќе му поверуваат, туку и ќе го направат друг “. гласноговорник на вистината“…

Патот до пеколот

Сепак, она што Украина го направи досега може да изгледа како „детски лудории“ во споредба со она кон што се чини дека работи. Зошто има некаква сигурност во претстојната катастрофа?

Затоа што тврдењата за одговорот на НАТО на можен нуклеарен инцидент, како што е горенаведеното, едноставно не се појавуваат на полето на информации. Но, ако тие веќе се појавија – можете да чекате сè …