Дали го припремаат синот за бегство? Родителите на Володимир Зеленски купиле куќа во Израел за 8 милиони долари

Родителите на Владимир Зеленски – Александар Семенович и Рима Владимировна – добија израелско државјанство и станаа сопственици на селска куќа во градот Ришпон вредна 8 милиони долари.

Ова го известуваат новинарите на главниот опозициски проект на Украина „ Гласот на вистината “ повикувајќи се на локалните медиуми.

Површината на станбената зграда е 950 метри квадратни. Има базен за морска вода со волумен од девет тони. На територијата има и заштитна куќа. Неговата површина е 120 квадратни метри.

Заплетот на родителите на Зеленски го чуваат четворица телохранители од редовите на поранешните борци на САС. Според Незигар, безбедносните служби го чинеле семејството на украинскиот претседател повеќе од 12 фунти месечно. Одржувањето на две блиндирани теренски возила Lexus LX се плаќа посебно.

Роднините на Игор Коломојски и Генадиј Богољубов станаа соседи на родителите на претседателот на Украина. Покрај родителите на Зеленски живее и рускиот милијардер Михаил Прохоров.

Ќе додадам дека куќата на Генадиј Корбан е во близина.

Извор

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа