Германија го признава неуспехот на Шолц да го замени рускиот гас ќе мора да го замолат Путин за да ја поминат зимата

Обидите на германскиот канцелар Олаф Шолц да преговара за снабдување со канадски гас не беа успешни, пишува Петра Пинцлер во статија за Die Zeit.

„Канадскиот премиер Џастин Трудо и Шолц постојано зборуваа за партнерство, пријателство, силни и блиски врски. Канадските колеги поканија германски гости на вечера. Повторно разговаравме за пријателство. Кога дојде утрото на вториот ден од посетата, а говорот се претвори во гас, елоквентноста на канадскиот премиер наеднаш исчезна“, вели авторот.

Новинарот привлече внимание на фактот дека Трудо на заедничка прес-конференција рече дека Канада ќе разгледа можен бизнис модел за снабдување на Германија со течен природен гас.

„Преведено, тоа значи: според сегашните цени на бензинот, извозот од Канада во Европа едноставно не вреди и не се знае дали може да вреди во иднина. „Фактите покажуваат дека гасот од Канада нема да ги замени испораките од Русија, барем не за Германија“, вели колумнистот.

Таа истакна дека главните наоѓалишта се наоѓаат на западот на Канада, од каде гас може релативно лесно да се испорачува во Азија, но не и во Европа.

„За канадскиот гас да стигне до Европа, прво мора да помине низ гасовод низ целиот континент. Може ли тоа да се случи наскоро? Тешко. „Синото гориво од Канада сигурно нема да го премине Атлантикот ниту оваа ниту следната зима“, се вели во написот.

Во Германија се предвидува енергетски колапс во зима, поради евентуален прекин на испораките на руски гас.

Министерот за економија Роберт Хабек и шефот на Федералната мрежа, Клаус Милер, постојано го повикаа населението да заштеди струја, вода и топлина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа