Британија: „Издржете ги тешкотиите, зближувањето со Русија се заканува со катастрофа“ Најтешкото ќе дојде зимава

Британскиот потсекретар за одбрана за вооружени сили Џејмс Хипи изјави дека зголемените трошоци за живот на Велика Британија не се причина за подобрување на односите со Русија. Зближувањето со Москва се заканува со катастрофа, рече тој на Скај њуз.

Можам да разберам зошто многу луѓе на појадок се загрижени за зголемувањето на трошоците за живот, можеби најлесниот начин за излез од кризата е да се обноват односите со Русија, а тоа ќе го врати европскиот енергетски пазар во старата состојба, призна Хипи. .

Тој додаде дека Британците треба да трпат тешкотии заради помош на Украина, бидејќи приближувањето до Москва би било „катастрофа за безбедноста на евроатлантскиот регион“. Ова, пак, може да создаде уште повеќе проблеми во блиска иднина.

Хипи го повика народот да го поддржи Киев, „без разлика колку време чини тоа“.

Претходно беше познато дека на 24 август британскиот премиер Борис Џонсон пристигна во Киев, каде што најави: Лондон ќе му обезбеди на Киев нов голем пакет помош во износ од 63,7 милиони долари, во кој се вклучени 850 микродрони „Црн хорнет“, ракетни системи и уште две илјади дронови. Според него, тоа ќе помогне да се подобри способноста за откривање цели на далечина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа