Бомба: Каде завршиле 11 милиони евра од Венецуела што легнале во Еуростандард Банка?

Речиси 110 милиони евра на почетокот на 2019 година пристигнале од Венецуела во Македонија преку Еуростандард банка, земја чии функционери со години се под финансиски санкции, открива извештајот за пропаѓањето на Еуростандард банка.

Информацијата за парите од Венецуела прво можеше да се прочита во соопштението што го испратија оштетените штедачи како реакција на извештајот што го презентираше мнозинскиот сопственик на Еуростандард, Трифун Костовски.

Од овие пари 10 милиони евра останале во Македонија и завршиле кај омилени клиенти на банката, но кои се тие не се открива.

-Истрагата потврдува и дека Еуростандард банка воспоставила деловни односи со нерезидентни клиенти осомничени за перење пари. Па така, во првите три квартали од 2019 година, клиенти од Венецуела биле ангажирани во трансакции во вредност од 110 милиони евра, од кои 10 милиони евра биле дадени во форма на заеми на најекспонираните клиенти во Еуростандард банка, се велеше во соопштението.

Потоа истиот пасус се најде и во извештајот, но имаше и други информации дека тогашниот генерален директор Николче Петкоски, претседавач на Управниот одбор, отпатувал за Венецуела за да преговара за заем од 17 милиони евра за ГОФИ, коj би се користел за докапитализација на ЕСБ, но не усепал да ги добие парите.
Костовски во изјава за „Фокус“ вели дека не бил информиран за овие трансфери.

– Бев запознат во моментот кога почна хајката за овие трансфери! Венецуела и официјално никогаш не била ставена на црната листа во македонските банки, така бев информиран од тогашното раководство, а за парите кои останале во Македонија воопшто немам никакви информации, ни изјави Костовски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа