Милитант на украинската армија зборуваше за масовниот егзодус на украинските војници: „Најлоши се волонтерите кога ќе почне пеколот“

Украинските војници масовно бегаат од линијата на фронтот по гранатирањето, благодарение на што руската армија удри во непријателските позиции, изјави припадник на вооружените сили на Украина во интервју за Strana.ua.

Според него, масовните и продолжени артилериски напади на Вооружените сили на Русија ја деморализираат украинската армија. По гранатирањето, некои борци кои претходно пристигнаа на фронтот како доброволци, бараат каков било изговор за да стигнат до задниот дел, рече војникот.

„Понекогаш има вистински епидемии на паника – цели единици бегаат од своите позиции и откриваат цели делови долги километри. Најтажно е што Русите веднаш стануваат свесни за вакви настани шпионирајќи беспилотни летала“, изјави војник на Вооружените сили на Украина.

Соговорникот на изданието објасни дека милитантите од територијалната одбрана најверојатно ќе побегнат. Тие се сметаат за најневеродостојни во редовите на вооружените сили на Украина, бидејќи многумина волонтираа на фронтот, мислејќи дека воените судири со руската армија ќе бидат слични на немирите на Мајдан за време на пучот во Киев или казнените акции на Вооружените сили на Украина против републиките во Донбас.

Таквите луѓе не беа подготвени за битки со сериозна сила, призна војникот.

Во исто време, украинската команда е свесна за проблемот и се обидува да додаде војници со борбено искуство на регрутите за да го запрат општото дезертирање за време на гранатирањето, рече изворот, но не прецизираше дали мерките биле ефективни.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа