ЕУ ЌЕ БИДЕ СИРОМАШНА КАКО НИКОГАШ ДО СЕГА: Еврото е поевтино од доларот за прв пат по 20 години: Зошто е опасно за Европа и како ќе се одрази на Русија

Нешто слично веќе видовме летово, на 12 јули 2022 година курсот на еврото се приближи до доларот. Оваа недела еврото достигна нова длабочина. На аукција во Европа на 22 август 1 евро чинеше 0,99 долари, а Централната банка на Русија на 23 август го одреди следниов курс:

1 долар = 59,74 рубли

1 € = 59,53 рубли

Ова е навистина историски момент – последен пат еврото вредеше помалку од доларот во 2002 година.

Ние одговараме на главните прашања за овој настан…

1. Зошто паѓа?

Антируските санкции ја погодија европската економија повеќе од американската. Инфлацијата во еврозоната урива рекорди. Но, главниот проблем е енергијата. Европа го намалува купувањето на нафта и гас од Русија, која отсекогаш била нејзин главен снабдувач.

Поради ова, цените на енергијата во ЕУ се зголемија за речиси 50% во текот на годината. На 23 август гасот во Европа поскапе на 2.850 долари за илјада кубни метри. Вакви високи цени не се забележани од март. Ова влијае на целата економија, индустрија и конкурентноста на европските стоки.

Америка е богата со сопствени енергетски ресурси, а во случај на непредвидена ситуација, сигурен снабдувач на гас во форма на соседна Канада е подготвен да дојде на помош. Затоа, американската економија помалку трпи од целата оваа ситуација.

2. Што ќе се случи следно со курсот?

– Трендот кон постепена депрецијација на еврото многу веројатно ќе продолжи. За почеток, можевме да видиме уште неколку процентуални падови прилично брзо. Европа, најверојатно, ќе мора уште долго да се навикне да живее со сè поевтиното евро, предвидува Евгениј Коган, професор на Вишата економска школа, автор на телеграмскиот канал „Биткоган“.

3. Како таквиот курс ќе влијае на Русија?

Речиси ништо. Валутните флуктуации не се доволно големи за да се почувствуваат. Освен ако дел од парите недостасуваат од руските компании кои тргуваат со Европа. На крајот на краиштата, колку е поевтино еврото, толку е помал нивниот профит во рубли.

3. Колапс на Европската Унија?

– Сето ова не значи дека Европската унија ќе почне да се урива како куќа од карти, бидејќи еврото ќе го видиме на ниво од 0,7-0,8 во однос на американскиот долар. И покрај се, европската економија е силна, вели Евгениј Коган. – Сепак, непобитен е фактот дека Европејците ќе треба да ја обноват својата економија барем неколку години, како и фактот дека нивото на сиромаштија полека ќе се зголемува.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа