Германија се соочува со рекордна сиромаштија во последните 70 години

Шефот на германската централна банка, Јоаким Нагел, предупреди на потребата од зголемување на основната стапка, бидејќи земјата се соочи со двоцифрена инфлација за прв пат по 70 години. Ова го пренесува Фајненшл тајмс.

„Тешкотиите со синџирите на снабдување и геополитичките тензии веројатно ќе продолжат. Во меѓувреме, Русија нагло ги намали испораките на гас, а цените на природниот гас и електричната енергија пораснаа повеќе од очекуваното“, рече економистот.

Според него, проблемот со високата инфлација ќе продолжи да ја загрижува Германија и во 2023 година. Како што се продлабочува енергетската криза, веројатно ќе има рецесија следната зима“, прогнозира специјалистот.

Европа има сериозни проблеми со снабдувањето со гориво, бидејќи главниот руски гасовод – Северен тек – работи со само 20 отсто од вкупниот капацитет.

Дополнително, Гаспром на 19 август објави дека работата на гасоводот ќе биде прекината на три дена, од 31 август до 2 септември, поради планирано одржување на единствената функционална пумпа за гас.

Тешкотии со снабдувањето на земјите од ЕУ предизвикаа несоодветното одржување и доцнењето на враќањето од ремонт на турбините на германската компанија Сименс, кои се користеа во компресорската станица „Портоваја“ за снабдување со гориво.

„Гаспром“ се соочи со значителни пречки кога се обиде да врати еден од моторите од Канада, што воведе санкции за руската компанија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа