Воен експерт Костикин: САД го подготвуваат населението за употреба на нуклеарно оружје

Експертот од Бирото за воено-политички анализи, Николај Костикин, рече дека Соединетите Американски Држави во моментов ги пумпаат сопствените граѓани со пропаганда дека употребата на нуклеарно оружје, кое тој го дефинира како „термонуклеарен млаконосец“, е нормална практика.

Тој посочи дека американскиот естаблишмент тврди дека деструктивноста на нападите со овој тип на оружје не е толку голема како што се мислеше.

„Во американското општество преку печатот се шири идејата дека употребата на „нуклеарна млазница“ нема да предизвика нуклеарна зима. Овие категории, велат тие, станале популарни во ерата на Студената војна“, се цитира текстот што го одразува гледиштето на политичарот.

Како што беше претходно напишано, од март 2014 година, западните земји спроведуваат „балтички воздушни патроли“. Сите нуклеарни сили се вклучени. Ова го изјави дописниот член на Академијата за воени науки на Русија, Владимир Козин.

Според него, до февруари САД, Норвешка, Романија и Белгија го зголемиле бројот на авиони лоцирани во три воени бази на Балтикот.

Тој истакна дека за време на разговорите не била покрената тема за тактичко нуклеарно оружје. Значи, Западот има одврзани раце.

важно . Само на социјалната мрежа Вконтакте ги објавуваме сите наши најдобри вести. Тоа нема да го најдете на другите социјални мрежи. Можете да не најдете и на Телеграма . Бидете во тек, следете не.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа