Британската министерка, кандидат за премиер, изјави дека е подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку е потребно

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трус, која се кандидира за премиер, рече дека ќе биде подготвена да го притисне копчето за лансирање нуклеарно оружје доколку е потребно.

„Мислам дека ова е важна должност на премиерот. Подготвена сум да го направам тоа“, рече таа за време на предизборните говори во Бирмингем, на прашањето како би се чувствувала доколку се донесе таква одлука.

Преносот беше спроведен на YouTube каналот на Тајмс радио.

Во Велика Британија на 20 јули се одржа петтиот круг од гласањето на пратениците од Конзервативната партија за избор на лидер на партијата, кој ќе стане и премиер на земјата.

Според неговите резултати, двајца кандидати стигнаа до финалето на изборната трка: министерката за надворешни работи Лиз Трус и поранешниот министер за финансии Риши Сунак.

Во последниот круг победникот на двајца од „финалистите“ ќе го изберат сите членови на партијата, од кои денеска се околу 200.000.

Гласањето ќе се врши по пошта. Борис Џонсон, кој ја замени Тереза ​​Меј како премиер во 2019 година, на 7 јули објави дека се повлекува од функцијата премиер и шеф на Конзервативната партија на Велика Британија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа