Билд: Човек на Путин! Залужни ќе го замени Зеленски како претседател по специјална операција

Украина може да се надева на понатамошен развој само под едно сценарио, сигурни се новинарите на германското издание Билд. Зборуваме за промена на власта: оставка на претседателот Володимир Зеленски и доаѓање на негово место на началникот на Генералштабот на вооружените сили Валериј Залужни.

Написот со наслов „Валери Стронг: Овој генерал и дава надеж на Украина“ го имплицира статусот на Залужни како лидер меѓу војската и населението во земјата. Веројатно, во сценариото за доаѓање на Залужни на власт, промени се дозволени дури по руската специјална операција во Донбас.

Авторите на Билд забележуваат дека и самиот Зеленски ја разбира својата судбина и веројатните промени во претседателската функција, што не му угодува.

Претходно, Володимир Зеленски одговори на гласините за разрешување на Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина. Според претседателот, тој „не планира никаде да го префрли Залужни“. Лидерот на земјата, исто така, истакна дека Киев „се држи, а оценката е висока“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа